Студијски програм/студијски програми : ГРАЂЕВИНАРСТВО – ХИДРОТЕХНИКА

Назив предмета: СИМУЛАЦИОНИ МОДЕЛИ У ХИДРОТЕХНИЦИ

Наставник: Потић В. Оливера

Оспособљавање студената за сaмостално решавање стручних проблема у области  хидротехнике применом симулационих и оптимизационих модела.

Способност студента да користи стечена знања у решавању инжењерских проблема у области  хидротехнике применом симулационих и оптимизационих модела.

Теоријска настава

Увод у проблематику. Улога компјутера и симулационих модела у пројектовању, контроли и управљању хидротехничким објектима. Увод у моделирање и оптимизацију система. Симулациони и оптимизациони модели. Потребна хардверска и соштверска подршка. Принципи решаваља проблема применом симулационих и оптимизационих модела. Принципи и фазе развоја симулационих и оптимизационих модела. Прикупљање, обрада и чување података неопходних за развој модела. Мерења у хидротехничким објектима и системима за потребе моделирања. Тачност модела. Калибрација, валидација  и верификација модела. Извори грешака при решавању проблема моделом. Детекција и анализа и уклањање грешака. Интерпретација резултата симулација. Примена симулационих и оптимизационих модела. Управљање хидротехничким објектима и системима помоћу рачунара. Управљачки модели. Примена општих (spreadsheet, graphics, database), објектно-оријентисаних симулационих, математичких и статистичких софтверских пакета за моделирање хидротехничких објеката и система. Софтверски пакети за моделирање подземних вода. Софтверски пакети за моделирање система за дистрибуцију воде. Софтверски пакети за моделирање отицаја на сливу и система за диспозицију атмосферских и отпадних вода. Софтверски пакети за развој хидрауличког модела и модела квалитета воде у рекама и акумулацијама. Софтверски пакети за моделирање рада система акумулација/водоток.

Практична настава: Студијски истраживачки рад

Израда парцијалних задатака и семинарски радови за решавање конкретних задатака из појединих области хидротехнике применом симулационих и оптимизационих модела.

Wurbs A. R.: Water Management Models – A Guide to Software, Prentice Hall PTR, Englewood Cliffs, New Јersey

Радојковић М., Клем Н.: Примена рачунара у хидраулици, Грађевинска књига Београд, 1989.

Радојковић М., Обрадовић Д., Максимовић Ч.: Рачунари у комуналној хидротехници, Грађевинска књига Београд, 1989.

Упутства програмских пакета за моделирање хидротехничких објеката и система.

3.5

Предавања, практичан рад на рачунару, семинарски радови, консултације.

писмени испит

практична настава